SKU: T24-GE3-24-27WT
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Gemini 24 LED 288 inch White LED Tape Lighting in 2700K, 24ft, WAC Limited
SKU: T24-GE3-24-27WT
Choose options for pricing
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(25 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Build an economical and versatile layered lighting system with Gemini LED Tape Light. Gemini is dense LED Tape Light with a single continuous phosphor coating that eliminates unsightly diode imaging and is great for applications where the light is reflected onto a surface or in direct line of sight. Gemini is easy-to-setup with seamless and scalable run lengths up to 24 feet on a single power supply. Flexible, customizable, and with a low profile. Gemini LED Tape Light delivers precision and performance with four selectable color temperatures from warm 2700K to cool 4000 Kelvin. Smooth robust illumination deployed from evenly placed UV coated LEDs for cove, accent and task lighting applications. Strong 3M adhesive bond for easy installation. Gemini can be cut in the field every 2in and re-connected with safe and secure connectors. Gemini is UL & cUL Damp Location listed and CEC Title 24 Compliant.
Product Specifications
Product Information
Brand: WAC Lighting
Brand Category: LED Tape Lighting
Brand Product Description: Gemini 24VDC LED COB Tape Light
Shipping Method: Ground
SKU: T24-GE3-24-27WT
UPC: 790576955445
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 2700K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
    Bulb Shape: LED Module
  • Delivered Lumens: 7200
  • Beam Spread: 115
  • Average Hours: 50000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED
Lead Wire Length: 288.00
Lumens: 9000
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: LED Module
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 72
Voltage: 24
Wattage Max: 3.00
Dimensions and Measurements
Height: 0.38
Length: 288
Weight: 0.42
Width: 0.19
Warranty and Specifications
ADA: Yes
Country of Origin: Thailand
Title 20: Yes
Title 24: Yes
UL Ratings: UL/cUL/IP20 Damp
Warranty: 5 Years Functional, 2 Years Finish
Additional Details
Features:
  • mounting: Ceiling/WallAny
  • Complete System: No
  • High Powered LED: Color Temperature: 2700K, 3000K, 3500K, and 4000K, 90+ CRI, Rated Hours: 80,000, Voltage: 24V, Lumen Options: 1.2W (100 Lumens) per foot, 2.2W (200 Lumens) per foot, and 3W (300 Lumens) per foot.
  • Gemini LED tape light output is 3W per foot with easy-to-setup seamless and scalable run lengths up to 24 feet.