SKU: WS-77624-35-AL
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Brink LED 24 inch Brushed Aluminum Bath Vanity & Wall Light in 3500K, dweLED
SKU: WS-77624-35-AL
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Aluminum
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
This item has a lead time of 3-5 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
A beautiful bar of pure LED light radiates through the co-extruded acrylic diffuser for brighter illumination, and an adjustable back plate adds versatility to this design's many attributes. It's a clean modern sconce anywhere you mount it. Energy efficient integrated LED's provide a long-lasting maintenance-free bright and even illumination. NEW: Tri-CCT technology features a switch inside the canopy that is accessible during installation and allows you to toggle color temperatures between 3000K Warm White - 3500 White - or 4000K Cool White to find and set the perfect color temperature for your space. This fixture is factory pre-set to a default setting of your choosing (30 in part number for 3000K, 35 in part number for 3500K, etc.) and can be easily modified in the field during installation by the flip of a switch.
Product Specifications
Product Information
Brand: WAC Lighting
Brand Category: Bath Vanity & Wall Light
Brand Product Description: Brink LED 3-CCT Bath Vanity or Wall Light
Shipping Method: Ground
SKU: WS-77624-35-AL
UPC: 790576431123
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3500K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
    Dimmable: ELV
  • Bulb Shape: LED Module
  • Delivered Lumens: 1460
  • Beam Spread: Flood
  • Average Hours: 85000
  • Number of Lights: 1
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Lumens: 1735
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: LED Module - Universal Driver
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 20.50
Voltage: 120-240-277V
Wattage Max: 20.50
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.36
Backplate/Canopy Height: 0.36
Backplate/Canopy Width: 3
Extension: 24.00
Height: 3
Length: 24
Weight: 3.92
Width: 2.75
Warranty and Specifications
ADA: Yes
Country of Origin: China
Install Position: Can be mounted on wall in all orientations
Title 20: Yes
UL Ratings: ETL/cETL/IP44 Damp
Warranty: 5 Years Functional, 2 Years Finish
Additional Details
Features:
  • Aluminum construction with a co-extruded acrylic diffuser for bright and even illumination. Conversion plate included for installation in standard 4in Junction Box.
  • Universal Voltage driver (120V-220V-277V) with dimensions of 2.76in x 1.26in x 1.18in install within junction box.