SKU: WS-W39120-BK
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Fusion LED 20 inch Black Outdoor Wall Light, dweLED
SKU: WS-W39120-BK
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(81 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Artisanal glass rich in texture with a hand carved design that echoes an ephemeral effect. The lustrous pressed glass diffuser on the Fusion outdoor light is held 3.5in off the wall for ADA compliance, yet the light source remains totally hidden with light generated from the top and bottom, illuminating the patterned glass to create a 3D effect that captures attention indoors or out. This weather resistant black-finished luminaire comes in 14in to draw allure or 20in to really dazzle. Depths of glacial formations, Fusion is an innumerable beauty. Energy efficient integrated LED's provide a long-lasting maintenance-free bright and even illumination.
Product Specifications
Product Information
Brand: WAC Lighting
Brand Category: Outdoor Wall Light
Brand Product Description: Fusion LED Indoor and Outdoor Wall Light
Shipping Method: Ground
SKU: WS-W39120-BK
UPC: 790576837307
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
    Dimmable: ELVTRIAC
  • Bulb Shape: LED Module
  • Delivered Lumens: 259
  • Beam Spread: Flood
  • Average Hours: 54000
  • Number of Lights: 1
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Lumens: 773
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: LED Module - Universal Driver
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 21.00
Voltage: 120-240-277V
Wattage Max: 21.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Height: 1
Backplate/Canopy Width: 19.38
Extension: 3.88
Height: 20
Length: 7
Weight: 16.23
Width: 3.88
Warranty and Specifications
ADA: Yes
Country of Origin: China
Install Position: Can be mounted on wall in all orientations
Location Rating: Suitable for Wet Locations
Title 20: Yes
Title 24: Yes
UL Ratings: ETL/cETL/IP65 Wet
Warranty: 5 Years Functional, 2 Years Finish
Additional Details
Features:
  • Lustrous hand crafted pressed glass diffuser. This weather resistant black-finished luminaire comes in 14in to draw allure or 20in to really dazzle.
  • Universal voltage driver (120V-220V-277V) is concealed in the canopy.