SKU: R4RCL-36EM
  • No Restocking Fee
  • Made To Order
Volta LED Aluminum Recessed Lighting
SKU: R4RCL-36EM
  • No Restocking Fee
  • Made To Order
In stock
Call us for availability information 866-344-3875
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
Special Order: This item has a lead time of 3-5 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Volta LED 36W New Construction Non-IC Chicago Plenum Housing for Round Invisible Trim with Emergency Backup Battery
Product Specifications
Product Information
Brand: WAC Lighting
Brand Category: Recessed Lighting
Brand Product Description: Volta LED Recessed Housing
Shipping Method: Ground
SKU: R4RCL-36EM
UPC: 790576418520
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: LED
Primary Number of Bulbs: 1
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 36.00
Voltage: 120-277
Wattage Max: 34.00
Dimensions and Measurements
Extension: 17.69
Height: 6.65
Length: 17.69
Maximum Adjustable Height: 24.5
Weight: 4.41
Width: 14.69
Warranty and Specifications
Country of Origin: US
Title 24: Yes
UL Ratings: ETL/cETL
Warranty: 5 Year Functional, 2 Year Finish
Additional Details
Features:
  • Provides at least 90 minutes of 5W illumination during emergency operation
  • Minimum Height: 14.5
  • EM fixtures provided with integral emergency battery back up with 24" lead wire remote test switch